...

Які аналізи здати, якщо зайва вага не зменшується? Консультує нутриціолог і дієтолог

Якщо ви довгий час намагаєтеся скинути зайву вагу, але безрезультатно, це може вказувати на проблеми зі здоров’ям. Річ у тім, що існують захворювання та розлади, які дійсно можуть спричинити збільшення маси тіла. У цьому випадку важливо звернутися до спеціаліста та здати необхідні аналізи. Нутриціолог і дієтолог Ольга Степанова детальніше розказує про види діагностики, які варто пройти людині, зацікавленій у досягненні мети. 

Нутриціолог і дієтолог розповідає про аналізи

У чому може бути проблема?

Існує безліч захворювань і станів, які можуть викликати збільшення ваги та ускладнити процес схуднення. Деякі з них ми розглянемо нижче:

  1. Гіпотиреоз — це стан, коли щитовидна залоза не виробляє достатньо гормонів, які регулюють обмін речовин. Це може сповільнити метаболізм, збільшити апетит та спричинити збільшення ваги.
  2. Інсулінорезистентність — зменшення чутливості тіла до інсуліну: гормону, який регулює рівень цукру в крові. Це може відбутися внаслідок надмірного споживання вуглеводів та недостатнього фізичного навантаження.
  3. Полікістоз яєчників — це гормональний розлад, який може спричинити збільшення ваги, а також інші симптоми: несистематичні цикли менструації та збільшення волосяного покрову.
  4. Синдром обструктивного апное у сні — розлад, який може виникнути, коли дихальні шляхи тимчасово перекриваються, що призводить до порушення сну та зменшення рівня кисню в організмі. Частково це є причиною зайвої ваги, адже  нездоровий сон може впливати на рівень гормонів, що регулюють апетит та метаболізм. 
  5. Стрес впливає на рівень гормонів, що регулюють апетит та метаболізм. Крім того, він може призвести до порушення режиму харчування. Мова йде, зокрема, про досить відомий спосіб «заїдання стресу».

«Також деякі ліки можуть провокувати збільшення ваги як побічний ефект. Це, наприклад, антидепресанти, стероїдні препарати та засоби, що використовуються для лікування діабету. Якщо ви лікуєтеся та помічаєте, що ваша вага збільшується, зверніться до лікаря, щоб розглянути інші варіанти лікування або змінити дозу», — радить нутриціолог і дієтолог Ольга Степанова.

Нутриціолог і дієтолог розповідає про аналізи

Які аналізи здавати для виявлення проблеми?

Конкретний перелік варіантів діагностики може надати нутриціолог після індивідуальної консультації. Зазвичай вивчення базової інформації про пацієнта, його стан здоров’я, скарги та звички достатньо, щоб запідозрити конкретні розлади та перевірити це за допомогою аналізів. Ольга Степанова радить саме такий варіант, щоб не здавати зайві аналізи та не витрачати кошти. Нижче наведені можливі варіанти діагностики.

На глюкозу та інсулін

Гіперінсулінемія — це стан, при якому підшлункова залоза продукує занадто багато інсуліну. Це може стати причиною збільшення ваги та затримки води в організмі. Аналіз крові допоможе виявити цей стан.

На гормони щитоподібної залози

Цей аналіз крові дозволить підтвердити чи відкинути підозру на гіпотиреоз. Цей стан може викликати як значне схуднення, так і ожиріння. Тому важливо своєчасно його діагностувати та вжити відповідних дій.

На статеві гормони 

Гіперестрогенія — це стан, при якому рівень жіночих гормонів в організмі занадто високий. Жінки з цим діагнозом потрапляють у замкнуте коло: проблема викликає зайву вагу, а та лише провокує подальший розвиток гіпоестрогенії.

На вітаміни та мінерали

Дефіцит вітаміну D може сприяти набору ваги, а дефіцит заліза може призвести до анемії, що також впливає на збільшення маси тіла. Аналіз крові допоможе виявити можливі дефіцити.

На інфекції та запалення

Такі процеси в організмі можуть призвести до зміни ваги та затримки води в організмі. Наприклад, хронічне запалення кишечника напряму впливає на метаболізм. Конкретні варіанти діагностики визначає нутриціолог і дієтолог.

На гормон стресу (кортизол)

Високий рівень кортизолу впливає на процеси обміну та зміни маси тіла. Він може підвищитися через велику кількість факторів, в тому числі — постійні тривоги. Це характерний стан для більшості українців під час війни. Тому важливо своєчасно виявити проблему.

На алергени та інтолерантність до їжі

У цьому розрізі значення мають саме алергени, які викликають певні харчові розлади та інші проблеми. Наприклад, інтолерантність до лактози може призвести до запалення кишечника.

Нутриціолог і дієтолог розповідає про аналізи

Що робити, якщо аналізи виявилися «проблемними»? Радить нутриціолог і дієтолог

«Якщо результати діагностики вказали на проблеми зі здоров’ям, які можуть впливати на збільшення ваги, важливо звернутися до нутриціолога і дієтолога для консультації та розробки індивідуального плану харчування та лікування», — зазначає Ольга Степанова.

За її словами, процес може включати призначення препаратів та харчових добавок, зміну дієти та розробку індивідуального плану фізичних навантажень. За необхідності треба звертатися до профільного лікаря, який також призначить спеціалізовані препарати.

Ще важливо  враховувати, що здорове зменшення ваги зазвичай займає час та вимагає постійних зусиль. Необхідно збалансувати кількість калорій, що споживаються, з тими, що використовуються. Треба зосередитися на здоровій, різноманітній дієті та правильному способі життя.

«Зменшення ваги може стати викликом. Якщо зайва маса тіла не змінюється за допомогою здорового харчування та фізичної активності, то варто своєчасно виявити можливі проблеми зі здоров’ям та розв’язати їх», — підкреслює нутриціолог і дієтолог Ольга Степанова.

Поділитися в соціальних мережах

Рекомендовані статті

Приєднуйся до каналу аби не пропустити вихід нових корисних порад від мене