...

Як зайва кислота повільно вбиває здоров’я людей? Нутриціологія розкриває таємниці кислотно-лужного балансу організму. Частина 1.

Уявіть, що у десятків видів захворювань може бути лише одна причина. І пов’язана вона з підвищеною кислотністю в організмі. Саме так: неправильний баланс кислоти та лугу провокує руйнування найважливіших систем та нівелює захисні функції. І навпаки: якщо підтримується збалансоване середовище pH, обмінні процеси в організмі протікають стабільно, і людина повністю захищена від більшості загроз. До чого тут нутриціологія? Бо рівень кислотності напряму залежить від способу життя та харчування людини. У циклі статей я розповім, що таке pH, до чого призводить підвищена кислотність, як розв’язати проблему та не допустити її розвитку.

Нутриціологія та кислотно-лужний баланс організму

Що таке pH та до чого тут нутриціологія

Співвідношення кислоти та лугу у будь-якому розчині називають кислотно-лужною рівновагою (КЛР). Але більш правильно вживати термін «кислотно-лужний стан». Для вимірювання КЛР використовують показник сили водню (power Hydrogen) або просто pH. Загалом він демонструє кількість атомів водню у розчині. Якщо воно приблизно відповідає 7.0, середовище називають нейтральним. Якщо рівень pH нижчий (0-6.9) — середовище є кислим. Якщо рівень pH вищий (7.1-14.0) — середовище є лужним.

Яке відношення має КЛР до організму людини? Пряме! Адже людське тіло на 80% складається з води та має власний рівень pH. Він настільки виважений, що будь-яке порушення балансу призводить до розвитку серйозних захворювань. 

У нашого організму слаболужне середовище. Баланс кислоти та лугу у здоровому тілі підтримується на стабільному рівні та у доволі вузькому проміжку між 7.26 та 7.45. Навіть незначна зміна pH крові, яка виходить за межі цих показників, провокує небажані та навіть небезпечні наслідки. Якщо ж зміна сильна, небезпека для здоров’я є дуже високою.

Нутриціологія та кислотно-лужний баланс організму

Чим небезпечна підвищена кислотність в організмі?

Закислення організму — наслідок порушення режиму харчування та надання переваги кислим продуктам. Багато людей вживає забагато жирів, молочних продуктів, м’яса, цукру, зернових, випічки та солодощів, напівфабрикатів. Більшість вживає рафіновані, смажені, інші перероблені продукти, у яких практично відсутня клітковина, вітаміни та мінерали — не кажучи вже про ненасичені жирні кислоти та ферменти.

Звичайно, організму це не подобається. Він вимушений протистояти: тобто, знижувати рівень кислоти у життєво важливих органах. Для цього запускається принцип затримки води. Але розв’язання однієї проблеми призводить до інших: виникає порушення обміну речовин. Воно, зокрема, призводить до передчасного старіння, появи ранніх зморшок тощо.

Якщо організм закислений, функція перенесення кисню до тканин та органів порушується. Виникають проблеми з засвоєнням мінералів. А кальцій, магній, калій та натрій взагалі швидко виводяться з організму: так, що поповнити їх баланс звичайним шляхом людина не встигає.

В результаті організм витрачає значну кількість енергії та ресурсів на приведення кислотного стану до балансу: зокрема, нейтралізацію зайвої кислоти. Це провокує дисбаланс у низці біохімічних реакцій. 

Ось як це відбувається. Щоб привести кислотний стан до норми, потрібен луг. Оскільки людина, навіть не підозрюючи про проблему, не вживає додаткових лужних речовин, організм починає працювати з власними ресурсами: кальцієм, залізом, магнієм та калієм. Розв’язуючи проблему з закисленням, він вивільняє простір для інших проблем. Зокрема:

  • підвищується ризик остеопорозу через нестачу кальцію;
  • постійна втома вказує на зниження кількості гемоглобіну у крові;
  • зміни настрою та порушення сну — наслідок нестачі всіх елементів;
  • порушення лужного балансу нервової системи призводить до проблем з розумовою діяльністю.

І це далеко не все. Нутриціологія вивчає наслідки нестачі мінералів. Це, зокрема, порушення роботи життєво важливих органів. Значно зростає ризик розвитку захворювань серця та судин. Кістки стають ламкими, а захисні функції організму слабшають. Якщо ж рівень кислоти не вдалося стабілізувати, а режим її виведення порушений (вона не виводиться з потом, сечею, диханням тощо), розвивається дуже сильна інтоксикація. У такому випадку організм сам не впорається. Потрібно проводити лужну терапію.

Чому це так важливо? Бо надмірне закислення організму призводить до виникнення понад двох сотень захворювань! Багато людей навіть не здогадуються, що артроз, катаракта, жовчнокам’яна хвороба та навіть рак можуть бути наслідками кислотної інтоксикації!

А причина проблем «дуже банальна»: 90% раціону більшості сучасних людей складають продукти та напої з підвищеним вмістом кислоти. Майже все, що їдять та п’ють люди, має pH на рівні 4.5-2.5, що дуже сильно відрізняється від норми.

Нутриціологія та кислотно-лужний баланс організму

Ацидоз — хвороба сучасних людей

Стан підвищеної кислотності організму в медицині називають ацидозом. Якщо проблема своєчасно не виявлена, ацидоз розвивається поступово та чинить шкоду організму місяцями (якщо не роками). Це відбувається, наприклад, коли людина є прихильником «кежуал-дрінкінгу» — тобто, щодня вживає невеликі порції алкоголю. Та це — далеко не єдина причина.

Ацидоз може призвести до:

  • збільшення маси тіла;
  • розвитку діабету;
  • появи захворювань серцево-судинної системи;
  • каменів у нирках, інших захворювань нирок та сечового міхура;
  • зниження рівня захисту організму;
  • проблем з системою травлення;
  • хронічної втоми та слабкості;
  • болі у м’язах та суглобах;
  • ламкості кісток, що може призвести, наприклад, до перелому шийки стегна;
  • ослаблення м’язів очей, розвитку далекозорості;
  • погіршення функції відновлення після навантажень;
  • збільшення шкідливого впливу вільних радикалів, що є причиною онкозахворювань.

Нутриціологія як наука давно конценрується на цій проблемі. У Каліфорнійському університеті, який розташований у штаті Сан-Франциско, США, протягом семи років вчені провели огляд дев’яти тисяч жінок. Вони дійшли до висновку, що постійний підвищений рівень кислотності призводить до ламкості та крихкості кісток. Автори експерименту впевнені, що більшість проблем зі здоров’ям у жінок середнього віку пов’язана зі вживанням надто великої кількості м’яса та молочних продуктів та недостатнім введенням до раціону фруктів, овочів та зелені. Тож їх організми були вимушені забирати кальцій з власних запасів — тобто, з кісток. І все це — лише щоб вирівняти рівень pH.

У наступній частині даного матеріалу ви дізнаєтеся, як визначати підвищену кислотність за результатами аналізів та як регулювати pH безпечними способами.

Поділитися в соціальних мережах

Рекомендовані статті

Приєднуйся до каналу аби не пропустити вихід нових корисних порад від мене