...

Як зайва кислота повільно вбиває здоров’я людей? Погляд нутриціолога. Частина 2

У минулій статті ми розібралися, що таке pH, яка норма для організму та які ризики несе підвищена кислотність. Сьогодні продовжуємо розглядати це актуальне питання. Нутриціологи напряму вивчають вплив харчових продуктів на людину, тож дуже важливо знати, як певні харчові звички можуть спричинити серйозні проблеми.

Нутриціолог розповідає про баланс кислотно-лужного середовища

Рівень pH біологічних рідин: чому це важливо?

Оцінка результатів рівня кислотності сечі дає можливість дієтологу нутриціологу дізнатися, наскільки ефективно організм засвоює магній, калій, кальцій та інші мінерали. Їх ще називають «кислотними амортизаторами» завдяки їх можливості регулювати рівень кислотності організму.

Принцип простий: якщо кислотність зависока, організм не вироблятиме кислоту, а нейтралізуватиме її. Для цього він почне забирати мінерали з внутрішніх органів, м’язів та кісток. Якщо він цього не зробить, зайва кислота накопичуватиметься у тканинах. Тож регулювання кислотності відбувається шляхом «вимивання» мінералів.

Професійний нутриціолог або дієтолог також може поцікавитися рівнем pH слини свого клієнта. Результати аналізів вказують на активність ферментів системи травлення, враховуючи шлунок та печінку. Показник pH слини дає уявлення про функціонування організму та деяких його систем. Якщо ж у людини підвищений рівень кислоти й сечі, і слини, нутриціологія радить вести мову про «подвійну кислотність».

Говорячи про біологічні рідини, слід згадати й найголовнішу — кров. Значення pH крові є найінформативнішим показником стану організму. У нормі (як вже згадувалося у попередній статті) нормальним вважається показник між 7.36 та 7.42.

Якщо показник змінюється хоча б на одну десяту, це може стати причиною важкого патологічного стану. Можете переконатися у цьому особисто, спитавши будь-якого лікаря «Швидкої допомоги»: в екстрених випадках пацієнтам в першу чергу вводять у кров слабколужний розчин (фізрозчин). Це дуже важливо, адже при зміні pH крові на дві десятих настає кома, на три десятих — людина гине.

Нутриціолог розповідає про баланс кислотно-лужного середовища

Як підтримувати здоровий рівень pH в організмі?

Нутриціолог — це не лікар і не дієтолог, але у випадку з регулюванням рівня кислоти спеціаліст може дати правильні поради. Організм людини вміє засвоювати та накопичувати корисні речовини та мінерали, якщо рівень кислоти та лугу збалансований. При цьому людина здатна самостійно допомогти організму саме отримувати поживні речовини, а не втрачати їх. Для цього треба — повторимося — мати збалансований pH.

Бажаєте прикладів? Ось: для повноцінного засвоєння заліза pH має бути на рівні 6.0-7.0, йоду — 6.3-6.6.

То що тоді? Відмовитись від усіх «кислих» продуктів? Не все так просто.

Для розщеплення їжі організм людини використовує соляну кислоту. Для нормальної життєдіяльності нам потрібні й кислі, й лужні продукти розпаду. Варто зазначити, що кислих утворюється у 20 разів більше. Тож захисні системи організму, відповідальні за рівень pH, в першу чергу працюють на нейтралізацію та виведення саме кислих продуктів розпаду.

Щоб нормальний рівень підтримувався й надалі, організм використовує буферні системи крові (гемоглобінову, білкову, фосфатну та інші), легеневу систему регуляції, а також ниркову систему.

Як саме організм керує кислотністю?

Кожен досвідчений нутриціолог в Україні добре знає ці процеси. Організм:

  • виділяє кислоти через нирки, шлунково-кишковий тракт, шкіру, легені;
  • нейтралізує їх, залучаючи мінерали з внутрішніх резервів;
  • накопичує — у м’язовій та інших тканинах.

Німецькому біохіміку Отто Варбургу знадобилася майже чверть століття, щоб довести: у середовищі, яке насичене киснем, за умови pH 7.43 (тобто слабколужного середовища), розмноження ракових клітин зупиняється. У 1932 році за це відкриття він отримав Нобелівську премію в області хімії. Послідовники вченого згодом довели, що у такому середовищі не розвиваються віруси, паразити, грибки та бактерії.

Нутриціолог розповідає про баланс кислотно-лужного середовища

Мій pH у нормі. Що робити далі? Радить нутриціолог

У практиці нутриціолога в Україні бувають ситуації, коли рівень кислотності організму пацієнта в межах норми. Це чудовий результат! Проте дуже важливо підтримувати баланс. Для цього потрібні:

  • чиста вода у денній кількості близько 30 мл на 1 кг маси тіла (у спекотний період норми треба збільшити вдвічі чи втричі);
  • їжа. Варто регулювати кількість продуктів з підвищеним рівнем кислотності. Це м’ясо та молоко, солодощі, газовані води, а також всі продукти, штучно створені людиною;
  • ферменти. Саме вони потрібні для ефективного регулювання рівня pH. Вони здатні оздоровити, покращити перетравлення їжі, збільшити ефективність засвоєння мінералів (особливо кальцію). Для отримання необхідної кількості ферментів варто вживати пилок квітів.
  • нормальний мінеральний обмін. Найголовнішим мінералом для регулювання балансу pH є кальцій. Але значення також мають магній, калій, бор, цинк, фосфор. Насправді людина дуже мало вживає цих речовин через очищення харчової сировини, занадто сильну кулінарну обробку продуктів, вирощування фруктів та овочів на ослабленому грунті (якому теж не вистачає мінеральних речовин).

Слабкокисле середовище в організмі людини запускає різні хімічні процеси. Для прикладу: у шлунку кислотність середовища підвищена, що є нормою для цього органу. А от підвищення кислоти у pH крові призведе до зміни природних процесів.

Це можна пояснити тим, що у крові міститься «будматеріал», який передає печінка: білки, лейкоцити, антитіла та багато чого іншого. Вони здатні працювати ефективно саме в умовах pH 7.35-7.45. Враховуючи, що у середньої дорослої людини близько 5 л крові та 85 тис. км судин, можна уявити, наскільки це важливо. Тож всі системи регуляції організму (обмін речовин, дихання, гормональне виробництво) більшість часу регулюють pH, видаляючи з тканин їдкі кислотні залишки (при цьому не зачіпаючи живі клітини). Якщо ж рівень pH стає нижчим (тобто кислим) або зависоким (лужним), то клітини отруюються власними ж токсичними відходами та гинуть.

У наступній статті нутриціолог надасть дієві поради для підтримки здорового рівня pH в організмі.

 

Поділитися в соціальних мережах

Рекомендовані статті

Приєднуйся до каналу аби не пропустити вихід нових корисних порад від мене