...

Сезам, відкрийся: нутриціолог — про користь та особливості вживання кунжуту

Кунжут (також відомий як сезам) — одна з найстаріших культурних рослин, які використовує людство. Він є не тільки смачним додатком до страв, але й може позитивно впливати на здоров’я людини. Одним з перших це помітив та описав автор аюрведичного трактату «Чарака-самхіта» у 700 р. до н.е. Сучасні науковці теж підтверджують користь продукту. Нутриціолог Ольга Степанова розкаже більше про харчові властивості сезаму та способи його споживання.

нутриціолог розповідає про баланс харчування

Чим корисний кунжут?

Сезам є відмінним джерелом поживних речовин і містить ряд корисних компонентів, які сприяють покращенню здоров’я. Основні переваги продукту:

  • кунжут містить значну кількість мікроелементів. Серед них —  кальцій, залізо, магній, фосфор, марганець, цинк та селен. Він також багатий на вітаміни: В1 (тіамін), В3 (ніацин), В6, фолієву кислоту та Е.
  • у складі продукту — природні антиоксиданти, які захищають організм від пошкоджень вільними радикалами. Антиоксиданти сприяють зниженню запалень, зміцненню імунної системи та зниженню ризику розвитку хронічних захворювань;
  • сезам має фітоестрогени, які є рослинними сполуками. Вони позитивно впливають на здоров’я жінок: зокрема, зменшують симптоми менопаузи та зміцнюють кістки.

Варто зазначити, що кількість поживних речовин у кунжуті варіюється залежно від виду та форми споживання. Детальніше про це — нижче.

Найвідоміші види зерен

Існує кілька видів кунжуту, які відрізняються за кольором та особливостями використання. Зокрема, це:

  • білий кунжут —  найпоширеніший вид, який має нейтральний смак і використовується для приготування хліба, печива, соусів та приправ;
  • чорний — має насичений аромат та глибший смак у порівнянні з білим. Використовується в азіатській кухні для приготування десертів, соусів та основних страв;
  • коричневий — є менш поширеним видом. Має легкий горіховий присмак. Його використовують переважно для випічки.

нутриціолог розповідає про корисні продукти

Споживання кунжуту: що отримує наш організм?

Сезам багато робить для підтримки здоров’я людини. Розглянемо найголовніші властивості.

Підтримка здоров’я кісток і суглобів

Кунжут є відмінним джерелом кальцію, магнію та фосфору — ключових мікроелементів, необхідних для зміцнення кісток і зубів. Регулярне споживання кунжуту — чудова профілактика остеопорозу. А ще продукт забезпечує міцність кісток.

Зниження рівня холестерину

Кунжут містить фітостероли, які допомагають знижувати рівень «поганого» холестерину (LDL) в організмі. Це зменшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

Покращення пам’яті та когнітивних функцій

У складі зерна — лецитин, який є важливим компонентом для здоров’я мозку. Він сприяє передачі нервових сигналів у мозку, що своєю чергою налагоджує основні когнітивні функції.

Підтримка здоров’я шкіри та волосся

Олія з кунжуту містить антиоксиданти та вітамін Е, які зволожують шкіру, запобігають появі зморшок і підтримують здоровий вигляд волосся. Крім того, вона допомагає зцілювати ран та зменшувати подразнення шкіри.

Підтримка імунної системи

Антиоксиданти та протизапальні сполуки, допомагають боротися зі шкідливими вірусами та бактеріями.

Сезам в аюрведі

В аюрведі — традиційній системі медицини Індії — кунжут відіграє важливу роль як цінний продукт для збалансованого харчування та підтримки здоров’я. Він вважається терапевтичним і поживним засобом, який впливає на різні аспекти організму:

  • вважається, що сезам має властивості, які допомагають збалансувати енергію Вата. Це, зокрема, знижує тривогу та стрес;
  • кунжут впливає на здоров’я шлунково-кишкового тракту. Він сприяє підвищенню секреції шлункового соку, поліпшує травлення;
  • у аюрведі кунжут відомий своїми корисними властивостями для жінок. Він зміцнює репродуктивну систему, покращує гормональний баланс та зменшує неприємні симптоми менструальних розладів.

Загалом кунжут в аюрведі вважається харчовою добавкою, що врівноважує всі енергії або Доши: Вату, Пітту та Капху. Він допомагає підтримувати гармонію в організмі та сприяє його оптимальному функціонуванню.

нутриціолог розповідає про правильне хорчування

Як правильно вживати кунжут: поради нутриціолога

Сезам можна вживати у різних формах. Найпростіше їсти його сирим: додавати насіння до салатів, хлібу, йогурту. Кунжут також можна перемолоти на кавомолці або в блендері та додавати до соусів, паст, супів, каш або використовувати як приправу.

Попитом користується олія: вона має характерний смак і аромат. Її використовують для смаження та заправляння страв. Непоганий варіант — робити масажі з використанням невеликої кількості олії.

Дуже смачна паста з сезаму (тахіні). Її часто використовують для приготування страв східної кухні. Вона додає багато яскравого смаку і текстури до соусів та салатів.

Кунжутне молоко можна приготувати шляхом змішування насіння з водою та настоювання його протягом кількох годин. Отриману рідину використовують як замінник коров’ячого молока або додать до кави, каш чи смузі.

Науковці підтверджують: кунжут сприяє зниженню рівня холестерину, збереженню здоров’я кісток, підтримці серцево-судинної системи та покращенню шкіри. Крім того, кунжут має антиоксидантні властивості та може допомогти зменшити запалення в організмі. У контексті аюрведи, кунжут вважається цінним продуктом, який може балансувати енергію організму.

«Кунжут — цінний продукт, який допоможе зберегти і покращити ваше здоров’я. Вживання сезаму — розумне рішення для підтримки збалансованої та здорової дієти», — впевнена нутриціолог Ольга Степанова.

Поділитися в соціальних мережах

Рекомендовані статті

Приєднуйся до каналу аби не пропустити вихід нових корисних порад від мене