...

Потяг до солодкого: баланс між задоволенням та здоров’ям. Що про це думає дієтолог нутриціолог?

Багато людей відчувають потяг до солодкого. Напевно, ви також помічали, що часом дуже важко відмовитися від шматочка торта, чашки кави з цукром чи інших смаколиків. І хоча ми знаємо, що зайве споживання цукру може вплинути на наше здоров’я, бажання досить часто сильніше за розуміння всіх негативних наслідків споживання цукру. У цій статті дієтолог нутриціолог Ольга Степанова розповіла про причини небезпечного потягу та про ефективні методи протидії.

Дієтолог нутриціолог Ольга Степанова

Хочеться солодкого, навіть коли не голодна: чи це нормально?

Дійсно, цей потяг може виникати без прив’язки до відчуття голоду. Цукор містить глюкозу, яка є джерелом енергії для організму, тому наш мозок може сприймати солодке як шлях до отримання бажаного. Але це той випадок, коли бажання мозку краще проігнорувати, і пошукати справжні причини нестачі енергії.

«Як нутриціолог, я скажу, що споживання надмірних кількостей солодкого може мати шкідливий вплив на здоров’я. Цукор містить порожні калорії, тобто енергію без корисних поживних речовин. При цьому надмірне споживання цукру може призводити до таких проблем, як зайва вага або ожиріння, діабет, карієс», — коментує дієтолог нутриціолог Ольга Степанова. 

Однак невелика кількість солодкого є необхідною для підтримання нормального функціонування організму. Зокрема, глюкоза є основним джерелом енергії для мозку та м’язів. Тому важливо збалансувати своє харчування, щоб забезпечити достатню норму цукру для організму, але не споживати його в надмірно.

Крім того, варто звернути увагу на якість цукру, який ми споживаємо. Наприклад, мед, який містить багато поживних речовин, може бути корисним джерелом глюкози для організму. Фрукти та ягоди містять природний цукор, який супроводжується корисними вітамінами та мінералами. Що вже не скажеш про тістечка чи цукерки.

Дієтолог нутриціолог: чи шкідливий потяг до солодкого?

Чому так тягне до солоденького: причини

Потяг до солодкого може виникати з різних причин:

  • стрес;
  • гіпоглікемія (низький рівень цукру в крові);
  • нерегулярне харчування;
  • певні харчові звички;
  • деякі медичні стани (діабет, передменструальний синдром та інші).

Зазвичай наш організм виробляє інсулін, який регулює рівень цукру в крові. Але зайве споживання цукру може призвести до порушення цього процесу. Як наслідок, наші внутрішні органи можуть реагувати на це, створюючи штучне відчуття голоду.

«Крім того, потяг до солодкого може бути пов’язаний з психологічними факторами, такими як стрес та тривога. У таких випадках наше тіло виробляє гормони, які можуть збільшити потребу у глюкозі», — зазначає експертка.

Дієтолог нутриціолог  - про потяг до солодкого

Як знайти баланс: поради дієтолога нутриціолога

Хоча потяг до солодкого може бути природним, зайве споживання цукру негативно впливає на наше здоров’я. Простіше за все сказати: «Відмовтеся від шкідливого». Але всі ми люди, і спокуса часто сильніша за здоровий глузд. Тому дієтолог нутриціолог розробила кілька практичних рекомендацій, які допоможуть збалансувати цей процес.

Споживайте цукор у помірних кількостях

Він може бути повноправною частиною здорової дієти, але важливо споживати його не більше за рекомендовану кількість. Світова організація охорони здоров’я наголошує, що цукор має бути джерелом не більше ніж 10% денної кількості калорій. Це означає, що для дорослої людини з нормальною вагою, яка отримує 2000 калорій на день, максимальна денна кількість цукру повинна бути не більше 50 грамів. Але й це забагато: краще скоротити норму.

І зауважте: мова йде не лише про ложечки цукру, які ми додаємо в чай. І навіть не про цукерки. Насправді цукор міститься у багатьох повсякденних продуктах. Це:

  • хліб і хлібобулочні вироби;
  • більшість йогуртів;
  • сухі сніданки;
  • майже всі види готових соусів;
  • більшість напоїв.

Поснідали готовою сумішшю? Попили чаю з цукром? Пообідали пастою з кетчупом? Випили солодкої кави? Повечеряли «корисним» йогуртом? Ось так і «набігає» подвійна, а то й потрійна добова доза цукру.

Оберіть здорові альтернативи

Якщо ви хочете солодкого, спробуйте альтернативні продукти. Наприклад, фрукти містять природний цукор, а також вітаміни та мінерали. Ще можна помірно вживати мед, сиропи з агави або клену та стевію.

Обережно з солодкими напоями

Газовані напої та «магазинні» фруктові соки містять велику кількість цукру. Намагайтеся обмежувати споживання цих напоїв, а краще замінюйте їх на воду, трав’яні чаї.

Дієтолог нутриціолог

Дізнайтеся склад продуктів, які споживаєте

Як вже було сказано, багато продуктів містять доданий цукор: включаючи ті, які не мають солодкого смаку. Навіть у готових салатних заправках міститься цукор! Тож перед купівлею кожного продукту уважно ознайомтеся з інформацією на упаковці та співвіднесіть її з вашою добовою нормою цукру.

Опануйте свої емоції

Враховуючи війну в Україні, потяг до солодкого може бути пов’язаний з «розхитаним» емоційним станом. Будьте уважні до своїх емоцій та реакцій на стрес. Намагайтеся знайти альтернативні способи стрес-реліфу, такі як медитація, йога або фізичні вправи. Вам треба «вимикати» стан тривожності, адже він дуже шкідливий. І надмірне споживання цукру, викликане ним — це навіть не головна небезпека.

«Якщо ви маєте проблему з залежністю від солодкого, не соромтеся звернутися за допомогою до фахівця: наприклад, дієтолога нутриціолога. Спеціаліст надасть вам необхідну підтримку та поради, як краще контролювати споживання цукру та зберігати здоров’я», — наголошує експертка.

Знаходити баланс між прагненням солодкого та здоров’ям складно, але можливо. Споживання цукру у помірних кількостях та вибір здорових альтернатив можуть допомогти зберегти нормальний стан та відчуття задоволення від їжі.

Поділитися в соціальних мережах

Рекомендовані статті

Приєднуйся до каналу аби не пропустити вихід нових корисних порад від мене