...

Пігментні плями: як справді їх уникати та чим лікувати? Поради нутриціолога з України

Темні плями (пігментні плями) – це проблема шкіри, яка є може вражати людей будь-якого типу та відтінку шкіри, з’являтися як у молодому, так і в літньому віці, з’являтися на будь-якій ділянці тіла. Тож, щоб пролити світло на темні плями, нутриціолог з України Ольга Степанова розповіла більше про їх походження, популярні міфи та реальні способи розв’язання проблеми.

пігментні плями на шкірі

Що таке темні плями на шкірі?

Простими словами, пігментні плями — це ділянки шкіри, які здаються темнішими, ніж решта шкіри. «Вони часто є результатом групування клітин у шкірі, які надмірно виробляють пігмент меланін, або виникають через відкладення меланіну в навколишньому епідермісі та дермі», — розповідає Ольга Степанова. 

У нашій шкірі є речовини, які називаються меланоцитами, тобто клітинами, відповідальними за вироблення пігменту. Коли шкіра запалена — чи то через ультрафіолетове випромінювання, прищі, гормони чи щось інше — це стимулює меланоцити створювати більше пігменту. Результат — плями або плями в епідермісі темнішого кольору, ніж решта шкіри обличчя.

Вони часто з’являються на ділянках шкіри, які піддаються впливу сонячного світла (на грудях, тильній стороні долонь і щоках), але також можуть з’являтися на будь-якій ділянці обличчя чи тіла, яке зазнало запалення або травми (наприклад, акне).  І хоча вони найчастіше пов’язані з ультрафіолетовим випромінюванням, це не єдине, що сприяє цьому. Насправді існує кілька видів темних плям. 

пігментні плями: недолік чи особливість?

Як виникають темні плями?

Хоча вони виглядають дуже схожими, все ж існують відмінності між різними типами проблем пігментації шкіри: 

  • вікові плями. Ці типи пігментації викликані накопиченням сонячних променів з часом;
  • мелазма також викликана ультрафіолетовим опроміненням, але виникає через додатковий гормональний вплив; 
  • постзапальна гіперпігментація. Це сліди, викликані запалення шкіри (найчастіше — вугреві);
  • веснянки. Їх можна розділити на два типи: ефеліди та сонячні лентигіни . Перші мають генетичне походження, тоді як лентигіни спровоковані лише фотопошкодженням.

Чотири міфи про пігментні плями

Індустрія краси зробила кілька помилок на шляху боротьби з пігментними плямами:

  1. Тільки обробка обличчя. Шкіра обличчя — не єдина область, на якій виникають ці плями, проте більшість засобів для корекції темних плям і засобів для лікування призначені для неї.
  2. Відсутність поділу на тони шкіри. Не всі засоби та процедури підходять для кожного кольору шкіри: насправді деякі можуть погіршити пігментні плями на темній шкірі.
  3. Ризик «переборщити». Занадто сильний вплив агресивних інгредієнтів, оскільки провокує більше запалення шкіри.
  4. Відсутність комплексного захисту від УФ-випромінювання. Оскільки пошкодження ультрафіолетом є основною причиною більшості темних плям, захист шкіри неймовірно важливий. 

пігментні плями методи боротьби

5 кроків до розв’язання проблеми

Ось як треба лікувати темні плями або уникати їх.

Створіть свій арсенал захисту від сонця

Використовуйте свій час на свіжому повітрі з розумом: уникайте довгого перебування в години пікового ультрафіолетового випромінювання та використовуйте капелюх, сонцезахисні окуляри та, за можливості, одяг з довгими рукавами. 

Звичайно, варто використовувати сонцезахисний крем. «Найкращий засіб — той, який вам подобається, і ви справді будете його використовувати, — зазначає нутриціолог з України Ольга Степанова. — «Можна довго сперечатися про бренди та ступені захисту, але врешті це лише пошук продуктів, які вам подобаються».

Найкращий варіант — мати продукти для багатьох випадків: водостійкі варіанти для всього тіла для пляжу, одноразові стіки для подорожей, пудру для повторного нанесення на обличчя та кілька лосьйонів для залежно від того, скільки часу заплановано провести під сонцем.

Це також вказує на необхідність комплексного догляду: наприклад, якщо ви щойно провели день на пляжі, не забудьте зволожити та заспокоїти свою шкіру, щоб звести до мінімуму будь-яке потенційне запалення. 

Знайдіть свого фахівця з догляду за шкірою

Це особливо важливо для людей з пігментними плямами, оскільки не всі поради щодо боротьби з проблемою можна застосовувати універсально. Наприклад, широкосмугові лазери (BBL) ніколи не підходять для темної шкіри. Крім того, для інших типів лазерів потрібно встановлювати нижчі параметри під час роботи з кольоровою шкірою, щоб не спровокувати утворення нових темних плям. 

Якщо говорити про компоненти засобів, то гідрохінон (популярний «освітлювач шкіри») може справді мати зворотний вплив. Що стосується продукції, шукайте бренди, які відзначають, що вони тестують засоби на різних відтінках шкіри.

«Вам потрібно переконатися, що ви лікуєтеся відповідно до свого відтінку шкіри. Якщо ви звертаєтесь до косметолога вперше — поставте лікарю мільйон запитань», — зазначає нутриціолог з України Ольга Степанова.  

Обережно робіть пілінг

Відлущування є надзвичайно корисним засобом для зникнення темних плям. Це процес, за допомогою якого ви видаляєте зовнішній шар мертвих клітин шкіри з епідермісу. Роблячи це, ви видаляєте деякі пофарбовані клітини шкіри, які створюють видимість темних плям. Це можна зробити вручну (наприклад, за допомогою фізичних ексфоліаторів, таких як скраби) або хімічно (наприклад, з AHA та BHA ).

Але надмірне відлущування позбавляє шкіру її захисного бар’єру і, зрештою, викликає запалення — те, що в першу чергу сприяє появі темних плям. Хоча переносимість відлущування у всіх різна, загальна рекомендація – робити це не частіше, ніж один-три рази на тиждень. Ще один важливий фактор, на який слід звернути увагу, — сила відлущувача:

  • людям із чутливою та сухою шкірою слід обирати м’які AHA, такі як мигдальна та молочна кислота;
  • для середньостатистичної шкіри гліколева кислота є чудовим середнім інгредієнтом (до того ж вона може посилити вироблення колагену;
  • для жирної шкіри та шкіри, схильної до вугрів, використовуйте BHA (наприклад, саліцилову кислоту, оскільки вона може допомогти контролювати виділення шкірного сала.   

Використовуйте розумні формули догляду за обличчям.

Відлущувачі — не єдиний інструмент, який можна застосовувати у прагненні досягти рівномірного кольору обличчя. Існує багато інгредієнтів для освітлення шкіри, які допомагають усунути темні плями різними способами. Шукайте компоненти, які мають протизапальну дію (наприклад, антиоксиданти), зміцнюють шкірний бар’єр та її природні захисні механізми, а також перешкоджають надмірному виробленню меланіну. Це можуть бути вітамін С, койєва кислота, екстракт кореня солодки, алое, арбутин, ніацинамід.

Лікуйте не лише ззовні, але й зсередини

«Так, пігментні плями плями можна лікувати зсередини. Це обмежить утворення нових проявів, а також покращить загальний вигляд і тон шкіри. Для цього споживайте антиоксиданти та поживні речовини, які можуть допомогти шкірі впоратися з фотоушкодженнями: астаксантин, екстракт граната та вітамін С» — зазначає нутриціолог з України. 

Клінічні дослідження показали, що гранат має здатність посилювати фотозахист шкіри. Вітамін С вважається незамінним інгредієнтом для шкіри. Дослідження показали, що він може керувати окислювальним стресом у клітинах завдяки своїм антиоксидантним властивостям. Астаксантин є ще одним потужним антиоксидантом. Він зменшує інтенсивність появи зморшок, розміри вікових плям і покращує текстуру шкіри.

Поділитися в соціальних мережах

Рекомендовані статті

Приєднуйся до каналу аби не пропустити вихід нових корисних порад від мене